Wyświetlanie wszystkich wyników: 16
Przydatne informacje
Co to jest myszka komputerowa?
Myszka komputerowa to interfejs użytkownika (człowieka) dzięki któremu może się on komunikować w czasie rzeczywistym z komputerem, a konkretnie z jego systemem operacyjnym. Jest ona uzupełnieniem do klawiatury – podstawowego, sprzętowego narzędzia komunikacyjnego.
Popularność myszy komputerowych pojawiła się z chwilą nastania graficznych systemów operacyjnych takich jak GeOS, Windows, iOS itp. Na komputerach 8, 16, 32 i 64-bitowych.
Do czego służy myszka komputerowa?
Dzięki myszkom komputerowym obsługa komputera stała się bardzo, łatwa. Bowiem zamiast wystukiwania komend i skrótów na klawiaturze, wystarczy najechanie kursorem na pozycje menu i czy ikonę i kliknięcie/dwukliknięcie na niej.
Jak się podłącza myszkę do komputera?
Obecnie można rozróżnić pod tym kątem dwa rodzaje urządzeń: myszki przewodowe i bezprzewodowe. Świadomie pomijamy urządzenia Bluetooth i PS/2 jako mniej popularne. Jedne i drugie wymagają portu USB w komputerze.
Myszki przewodowe są zasilane bezpośrednio z portu USB komputera i komunikują się z nim za pomocą kabla. Tymczasem myszki bezprzewodowe wymagają podłączenia do portu USB adaptera zwanego „donglem” z którym komunikują się za pośrednictwem fal radiowych.
Sam „gryzoń” komputerowy jest zasilany bateriami alkalicznymi, a wyższe i bardziej zaawansowane modele do zasilania wykorzystują wbudowany akumulator.
Jakie są rodzaje myszek komputerowych?
Pierwsze modele „gryzoni” komputerowych były w pełni mechaniczne, czyli wyposażone w kulkę, która obracając się, wprawiała w ruch rolki (pionową i poziomą), przenosząc w ten sposób ruch fizyczny na ruch kursora.
Obecnie myszki używają sensorów optycznych (takich małych skanerów), zliczających punkty graficzne podłoża (podkładki pod mysz). Standardowa rozdzielczość robocza to ok 1600 CPI (Count Per Inch) umożliwiająca komfortową pracę na ekranie Full HD (1080p)
Ponadto myszy komputerowe dzielimy na biurowe, dla graczy oraz ergonomiczne. Pierwsze to urządzenia do pracy biurowej o kształcie bez „wodotrysków”, z dwoma przyciskami i rolką przewijania. Drugie to myszki zazwyczaj o kosmicznym kształcie, często z kolorowym podświetleniem, duża ilością przycisków, dynamicznie zmienianą rozdzielczością a nawet z dodatkowymi akcesoriami jak np. odważniki i podpórki nadgarstków.
Myszka komputerowa, a zdrowie
Trzecia grupa to myszki ergonomiczne, ułatwiające codzienną pracę poprzez specjalne (naturalne) ułożenie dłoni i nadgarstka. Do takich urządzeń wskazujących należą myszki pionowe (vertical mice). Ich głównym zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi pracy z dłonią i nadgarstkiem ułożonym bez żadnych napięć i nienaturalnych skręceń, co zapobiega późniejszym potencjalnym problemom zdrowotnym.